Toplu Açılış ve Temel Atma Töreni Gerçekleştirildi 

Üniversitemiz Toplu Açılış ve Temel Atma Törenine teşrif eden Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, üniversitemizin şehirle, halkla, sivil toplumla, yerel yönetimle bütünleşmiş bir üniversite olduğunu kaydetti. Yılmaz; ''Yenil nesil üniversiteler belki altyapılarını tamamlamadılar ama zihniyet olarak yeniliklere çok açıklar, fikir olarak çok ilerideler. Yeni üniversiteler açtığımızda çok eleştirildik. Bu eleştirileri yapanlar gelip Amasya Üniversitesini yerinde görüp değişime dönüşüme tanık olsunlar. Amasya Üniversitesi gerçekten şanslı bir üniversite; çünkü doğal bir kampüs. Şehirle birlikte gelişen Amasya üniversitesi bilgi toplumu şartlarında büyük bir avantaj ortaya koyuyor.'' dedi.

Mimarlık Fakültesi, Eğitim Fakültesi Ek Binası, Merkezi Araştırma Laboratuvarı ve Makine ve Otomotiv Laboratuvarlarının açılış; Rektörlük Binası ve Amasya Üniversitesi Yarı Olimpik Yüzme Havuzunun temel atma törenine  Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın yanı sıra Amasya Milletvekilleri Naci Bostancı ve Avni Erdemir, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Vali İbrahim Halil Çomaktekin ile Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile birçok davetli katılımıyla Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

kalkınma bakanı-1.jpg

''Amasya Üniversitesi Çok Şanslı''

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ''Yabancı öğrencileri ve öğretim üyelerini üniversitelere çekebilmek gerekiyor. Bu anlamda Amasya Üniversitesi en şanslı üniversitelerden biri… Bu güzelim şehrin imkânlarını seferber ederek yabacı öğrenci ve öğretim üyesini cezbetmek hiç de zor olmayacaktır.'' dedi.

Türkiye'nin son yıllarda önemli mesafeler elde ettiğini anlatan Yılmaz, gelinen noktanın önemli olduğunu ancak epey daha mesafe almaları gerektiğini söyledi.

Bölgede siyasi istikrarı ve devlet geleneği olan kurumsal hafızası gelişmiş genç nüfusuyla çok önemli atılımlar yapan bir ülke olduklarını vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu: "Eğitimden sağlığa, ulaştırmadan adalete birçok alanda 2023'te çok daha yüksek standartları olan bir ülke inşa etmek istiyoruz. Hedeflerimiz var. Artık üniversiteler, belediyeler ve kurumlarımız da hedef koyuyorlar ve stratejik planlar yapıyorlar. Türkiye gerçekten bu anlamda önemli bir kurumsal altyapı oluşturdu.''

İnsan faktörünün yanına teknoloji ve diğer etkenlerin de eklenebileceğini dile getiren Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Teknoloji dediğiniz de sonuçta insan. Artık beşeri sermaye dediğimiz unsur uluslararası rekabette asli unsur haline gelmiş durumda. Bu da eğitimin kalitesini ve yüksek öğretimi ayrıcalıklı bir konuma getiriyor. Eğitim her zaman önemliydi şüphesiz ama bugünkü dünyada kalkınma sürecinde daha kritik konuma yükselmiş durumda. Özellikle nitelikli insan gücü yetiştirme durumunda olan yüksek öğretimde çok daha önemli hale geldi. Biz de hükümet olarak yüksek öğretime çok büyük önem veriyoruz. Yükseköğretimin misyonunu da daha geniş çerçevede kavramaya çalışıyoruz. Eğitim kaliteli ve iyi olmalı. Biz de bunun için mekânlar oluşturuyoruz. Çok daha güzel mekânlarda derslik başına daha az öğrencinin düştüğü teknolojinin kullanıldığı eğitim kalitesini artırmak, olmazsa olmaz unsurların başında geliyor."

 kalkınma bakanı-2.jpg

Yılmaz, üniversitenin ikinci temel fonksiyonunun bilginin üzerine yeni bilgiler koymak olduğunu, üçüncü önemli fonksiyonunu ise kalkınma olarak gördüğünü bildirdi.

Cevdet Yılmaz, üniversitelerin, içinde bulunduğu bölgenin, ilin sorunlarını tespit edip, sorunların ve potansiyelin belirlenmesi adına yeni plan, proje ve fikirler üretmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Üniversite, belediye, sanayi ve sivil toplumla bölgenin kalkınması adına lokomotif kurumdur. Bu kadar çok nitelikli insanı bulunduran başka kurum yok. Biz bu nitelikli insanları kalkınma adına çok iyi değerlendirmek durumundayız. Üniversitelerin bu yönünü de çok önemsiyorum. Araştıralım, uluslararası makaleler yayınlayalım güzel ama bir taraftan da bilgiyi ekonomik ve sosyal değere dönüştürelim. Biz bu üniversiteleri 81 ilde kurarken 'tabela üniversitesi olacak' diyenler oldu. Bunun böyle olup olmadığını gelin Amasya'da görün. İleride daha iyi olacak. Yeni bir zihniyet oluşuyor. Farklı bir yaklaşım tarzı oluşuyor. Lütfen bunu koruyalım. Bu kapsamda büyük fedakarlıklar yaptık. 2000 yılında bütün üniversitelere verdiğimiz yıllık ödenek 250 milyon Türk lirası. 2014 yılında bu rakam 3,5 milyar liraya ulaştı. Burada 14,2 kat artış yapmışız. Bu gerçekten çok önemli bir artış."

Üniversitemize 2014 yılında verdiğimiz yatırım ödeneğinin 50 milyon TL civarında olduğunu açıklayan Yılmaz;''Amasya Üniversitesindeki tüm başarılarda rektörümüzün ve ekibinin çok ciddi katkıları var. Amasya Üniversitesi şanslı; çünkü şehirde tüm paydaşlarla uyum içinde çalışan ve işine çok önem veren bir rektöre sahip.'' dedi.

''Çalışanlarıyla, Paydaşlarıyla Tek Yürek Olmuş Bir Üniversiteyiz''

Üniversitemiz fiziki ve akademik gelişimini istatistiki verilerle açıklayan üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay konuşmasında şunları kaydetti:

''Şehirlerin tarihten almış olduğu bilimsel, sanatsal, kültürel mirası kuşaktan kuşağa aktarmak ve geliştirmekten sorumlu en önemli kurumların başında üniversiteler gelir. Üniversitemize baktığımda akademik ve idari personeliyle tek yürek olmuş, kamu kurum ve kuruluşlarıyla, sivil toplum örgütleriyle kısacası tüm paydaşlarıyla kucaklaşmış bir üniversite görüyorum.

Son 3 yıl içerisinde istihdam odaklı olarak yüzde 72 büyüme gerçekleştiren üniversitemizde öğrenci sayımız 11 bine ulaştı.

2011 yılına kadar sadece lisan ve ön lisans eğitimi yapan Amasya Üniversitesi yüksek lisans ve doktora yapan bir üniversite konumuna gelmiştir. Bugün Türkiye'de uygulanan öğretim elemanı yetiştirme programlarında doktora ve yüksek lisansın adresi konumundayız. 2011 de 2 programla başladığımız yüksek lisans bugün 14 programa ulaşmıştır.

2011 ÖSYM kılavuzunda öğrencilerin tercih edebilecekleri sadece 30 program varken bugün 77 programa ulaştırdık. Bölgenin, ülkenin evrensel olarak da insanlığın nereye gittiğinden hareketle programlar açtık. Amasya Üniversitesi istihdam odaklı büyüme prensibiyle hareket etmektedir. 2010 yılı itibariyle üniversitemiz bölgesinde ve ülkede fark edilebilir bir noktaya geldi. Bunda istihdam odaklı büyüme konusundaki gayretlerimiz göz ardı edilemez.

Bölgenin ve ülkenin ihtiyaçlarına yönelik yeni bölümler açıyoruz. İngilizce Öğretmenliği, Makine Mühendisliği ya da Havacılıkta Yer Hizmetleri Programı, Grafik Tasarım Programı, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Programı, Yaşlı Bakımı, Çocuk Gelişimi ve Gençlik Hizmetleri, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı, Otobüs Kaptanlığı ve Posta Hizmetleri İşçi sağlığı ve Güvenliği Programı ilk akla gelenlerdir.

Üniversitelerin bir diğer asli görevi ise bilimsel araştırma geliştirme yaparak ürettikleri bilgiyi teknolojiye dönüştürmek ve bunu da toplum yararına kullanmaktır. Bilimsel Araştırma Laboratuvarını (BAP) kurduk. 2014 yılı itibariyle araştırma ve geliştirmeye 938 bin TL harcadık. Bu araştırmalarla ilin bölgenin ülkenin problemlerine çözüm aramaya çalışıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız laboratuvarda çevre üniversitelerden de gelen numuneleri inceler konuma geldik.

 kalkınma bakanı-3.jpg

Önümüzde 2023 Hedefi Gibi Somut Bir Vizyon Var

2023 vizyonu içerisinde işsizlik yüzde 5'lere inecek, ekonomimiz en büyük ilk 10 ekonomi içinde yer alacak, çocuk ölümleri sıfırlanacak gibi daha da çoğaltacağımız refah devletiyle paralel hedefler görüyoruz. 2023 hedeflerine ulaşabilmemiz için temel anahtar gençlerimiz. 2006 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesi olarak Amasya Üniversitesi, sanayi, esnaf ve çalışanlar başta olmak üzere tüm paydaşlarımızla bölgesinde deniz feneri olma gayreti içerisinde bir farkındalık oluşturmaya çalışmaktadır.

Uluslararasılaşmada da çok büyük adımlar atıyoruz. 2 yıldır uluslararası öğrenci kabul ediyoruz. Akademik personelin de bilgi ve görgüsünün gelişmesi için değişim programlarından etkin olarak faydalanıyoruz.

Amasya Üniversitesi olarak sadece eğitim-öğretim yapmakla kalmayıp şehrin gelişimine sosyo-kültürel katkı da sağlıyoruz. Paydaşlarımızla büyük bir uyum içinde çalışıyoruz. Türkiye değişiyor dönüşüyor, biz de bu değişimde konumumuzu iyi almak istiyoruz.

Bütün harcamalarımızı, büyümelerimizi merkezi bütçeyle yapıyoruz. Amasya adına, Amasya Üniversitesi adına bizden desteğini esirgemeyen sıralı tüm devlet büyüklerimize şükranlarımı sunuyorum''.

Eğitimde Memnuniyette Amasya 2. Sırada

''Amasya Üniversitemizin şehrin kültüründen doğal dokusundan kopmaması gerektiği inancıyla bütün imkanlarımızla üniversitemizin yanındayız. '' sözlerini kaydeden Belediye Başkanı Cafer Özdemir'in ardından kürsüye gelen Amasya Milletvekili Avni Erdemir ise; ''Üniversite bilgiyi üreten, öğreten ve paylaşan bir mekândır. Hayattaki en güzel şey insanla uğraşmaktır, üniversiteler de insana dokunan kurumlar olarak çok önemli bir yere sahiptir. Amasya bir eğitim şehridir. Yapılan memnuniyet anketinde Amasya ortaöğretim ve lisans düzeyinde yapılan eğitimde memnuniyet sıralamasında 2. sıradadır.'' ifadelerini kullandı.

''Kötü Mekânlarda İnsanlar Kendilerini Değersiz Hissederler''

''Kötü mekânlarda insanlar kendilerini değersiz hissederler, mekânlar güzelleştikçe insanlar kendilerinin farkına varırlar. İnsanların yaşadıkları yerler onlara anlam kazandır. Eşyanın insana saygısını kazandırmak önemlidir.'' Cümlesini kaydeden Amasya Milletvekili Naci Bostancı; ''Türkiye hızla değişiyor. Mekânlar değişiyor, evlerimiz eğitim gördüğümüz mekânlar da değişiyor. İşte Türkiye değişen mekânlarıyla birey oluyor, eşya karşısında güçleniyor. İnsanların kendilerini değerli hissettiği bu güzel mekânların, binaların yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum zira güzel mekânları güzel insanlar yapar.'' ifadelerini kaydetti.

''Üniversitemiz Her Yönüyle Şehrimize Katkı Sağlıyor''

Vali Çomaktekin ise ''Geçmişte Osmanlı tahtına çıkmaya aday şehzadelerin eğitim gördüğü ve Anadolu'nun Oxford'u olarak nitelenen Amasya, bugün de Amasya Üniversitesi ile tarihteki misyonuna uygun olarak gençlerin yüksek standartlarda eğitim gördüğü, bilgi ve teknoloji üretebilen bir noktaya gelmiştir. Bu yönleriyle öne çıkan Üniversitemiz, Amasya'ya sadece ekonomik yönden katkı yapmakla kalmayıp, ilimizin kültür, sanat ve spor alanlarındaki vizyonuna da yeni bir ufuk açmıştır.

Bugün açılışını yapacağımız Mimarlık Fakültesi, Merkezi Araştırma Laboratuvarı ve Makine ve Otomotiv Laboratuvarı sadece üniversitemizde öğrenim görecek olan öğrencilere hizmet vermekle kalmayacak, ilimizde faaliyet gösteren firmalara ve işletmelere de araştırma ve geliştirme alanında hizmet sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra Amasya Üniversitesini tercih eden öğrencilerin kaliteli bir eğitim almalarının yanında, farklı sosyal aktivitelerde de bulanmalarını amaçlayan Üniversitemiz, sahip olduğu sosyal alanlara ek olarak bugün Yarı Olimpik Yüzme Havuzunun da temelini atarak, Amasya'ya önemli bir spor kompleksi kazandırmış olacaktır. Açılışını yapacağımız ve temelini atacağımız bu tesislerin Amasya Üniversitemize ve ilimize hayırlı olmasını temenni ediyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Daha sonra Bakan Yılmaz, Vali İbrahim Halil Çomaktekin,  Amasya Milletvekilleri Naci Bostancı ve Avni Erdemir, Belediye Başkanı Cafer Özdemir ile Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay temsili olarak açılış ve temel atma kurdelesini kesti.

Bakan Yılmaz ve beraberindeki ekip daha sonra Amasya Üniversitesi Tıp Fakültesi için düşünülen mekânlarda incelemeler de yaptı.

 kalkınma bakanı-4.jpg

Amasya Üniversitesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Rev.Tar.:13.06.2014